ADOPCJA STUDENTA

Posted on by

Z grupą roześmianej młodzieży„Adopcja serca” – czyli wsparcie finansowe dla dzieci, by mogły chodzić do szkoły (które w krajach misyjnych są w większości płatne) – cieszy się wielkim zainteresowaniem. Wielu ludzi hojnie wspiera maluchy i dzieci starsze, dlatego chcielibyśmy rozszerzyć nasze działania i otoczyć opieką młodzież, która kontynuuje naukę w szkołach zawodowych i wyższych.
Jest rzeczą oczywistą, że dla wielu młodych ludzi z małych wiosek czy miasteczek zagubionych w buszu bądź na sawannie sam pomysł wyjazdu do stolicy kraju oddalonej o setki kilometrów wydaje się szalony. Bieda nie sprzyja edukacji, która na każdym kolejnym etapie jest coraz droższa, ponieważ oprócz czesnego dochodzą koszty utrzymania w mieście. Dlatego wielu uczniów, a zwłaszcza uczennic, jest zmuszonych do zakończenia nauki na wcześniejszym etapie, pomimo zdolności, zapału i pracowitości. Zostają więc w swoich wioskach i miasteczkach, powiększając grono ludzi bezrobotnych.
W tych samych miejscowościach często pracują misjonarze i świeccy wolontariusze, prowadząc szkoły, przychodnie, szpitale. Gdyby miejscowa młodzież mogła kontynuować naukę na wyższym poziomie, to ona mogłaby w nich pracować jako lekarze, nauczyciele czy księża... Na nienawożonych poletkach niewykształceni chłopi pracują jak ich dziadowie, a przecież wykształcone w szkołach rolniczych wnuki mogłyby zakładać tu nowoczesne gospodarstwa i przetwórnie…
Afryka jest niezwykłym kontynentem z ogromnym potencjałem. Przez wieki traktowana po macoszemu, brutalnie wykorzystywana przez kolonizatorów, powoli próbuje dogonić świat zachodni. Kiedy widzimy duże miasta afrykańskie, stolice pełne biurowców, banków, uczelni i pięknych willi – wydaje się, że pewien próg został już przekroczony. Kiedy widzimy młodych ludzi ze smartfonami popijających coca-colę, myślimy, że cywilizacja już tu jest. Tymczasem tak naprawdę do zdobyczy owej cywilizacji ma tu dostęp tylko nikły procent populacji. Nie każdy może z niej korzystać. Kluczem do niej jest edukacja.
Dlatego proponujemy Państwu nową formę pomocy – ADOPCJĘ STUDENTA, czyli objęcie modlitwą i wsparciem finansowym młodych ludzi, którzy pragną dalej się uczyć. Ta forma pomocy jest bardziej skomplikowana, ponieważ każdy objęty nią student ma inne potrzeby finansowe w zależności od kraju pochodzenia, miejsca zamieszkania, wybranej szkoły czy uczelni. Dlatego wsparcie to jest formą stypendium skierowanego dla konkretnej potrzebującej osoby. Mamy nadzieję, że znajdą się hojni darczyńcy gotowi zadeklarować konkretną pomoc finansową.
Swego rodzaju znakiem czasów jest dziś wielka migracja ludności Afryki do Europy w poszukiwaniu lepszego życia. Młodzi ludzie podejmują ryzykowną wyprawę tysiące kilometrów od domu, aby zdobyć upragniony raj. Nam, Europejczykom, nie bardzo się to podoba. Wielu z nas ma wątpliwości, czy należy przyjmować i utrzymywać emigrantów ekonomicznych. Projekt ADOPCJA STUDENTA jest próbą rozwiązania tego dylematu – pomagajmy naszym braciom tam, gdzie mieszkają. Niech nie opuszczają swoich domów, swoich bliskich. Niech mają możliwość zdobycia wykształcenia, a co za tym idzie – pracy u siebie. Niech budują bogactwo swoich krajów.
Dajmy im wędkę!

Paulina Dąbrowska-Dorożyńska