Drodzy Przyjaciele z odległej Marany

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu w projekcie o AfryceTarnobrzeg, 27.06.2013 r.

Jesteśmy uczniami Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu i działamy w Klubie 8 Wspaniałych, organizacji społecznej zajmującej się filantropią. Odwiedzamy starszych, chorych ludzi w hospicjum. Bierzemy udział w zbiórkach żywności, a z zebranych produktów przygotowujemy paczki dla potrzebują cych. Także wspieramy domy dziecka, uczestnicząc w zbiórkach środków czystości. Również staramy się pomagać chorym dzieciom. Uczestniczymy w koncertach charytatywnych.
Tarnobrzeg to bardzo zadbane i czyste średniej wielkości miasto. Leży w południowej Polsce, ojczyźnie Papieża Jana Pawła II. Z okolic Tarnobrzega pochodzi pracujący na Madagaskarze misjonarz – ks. Henryk Sawarski. To dzięki niemu tak dużo wiemy o Waszej Ojczyźnie, bo często przyjeżdża do nas i opowiada o Czerwonej Wyspie. Te opowieści spisała nawet tarnobrzeska pisarka Dorota Kozioł i w ten sposób powstała książka Z Machowa na Madagaskar, z której dowiedzieć się można nie tylko, jak wygląda praca misjonarza, lecz także jak żyją Malgasze, z jakimi problemami się borykają.
Pisarka miała okazję na własne oczy zobaczyć Waszą wyspę, bo skorzystała z zaproszenia ks. Sawarskiego i trzy miesiące spędziła na Madagaskarze, doświadczając tam radości i smutków. Jednym z miejsc, które odwiedziła, była Marana i szpital dla trędowatych założony przez polskiego misjonarza bł. Jana Beyzyma, którego życie i działalność zafascynowały ją do tego stopnia, że napisała dwie książki o ojcu Janie – jedną dla dzieci, drugą dla dorosłych. W ten sposób spopularyzowała w Polsce problem osób chorych na trąd, chorobę, która w naszej strefie klimatycznej na szczęście nie występuje.
Drodzy Przyjaciele, bardzo Wam współczujemy i pragnęlibyśmy Wam pomóc, by choć w małym stopniu ulżyć Wam w cierpieniu. Wiemy, że przebywacie w Maranie, w szpitalu dla trędowatych, gdzie opieką otaczają Was misjonarze, także z Polski. Z myślą o Was 9 czerwca 2013 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole i w naszym mieście kwestę. Miało to miejsce podczas „Pikniku z Jedynką”, czyli festynu miejskiego zorganizowanego przez Gimnazjum nr 1 i Stowarzyszenie Promowania Oświaty i Tradycji „Jedynka” w Tarnobrzegu. Wspólnie z władzami i mieszkańcami miasta świetnie się bawiliśmy, promując nie tylko szkołę, lecz także kulturę regionalną. Nie zapomnieliśmy także o Was, naszych braciach z dalekiego Madagaskaru. 10 osób przez 5 godzin kwestowało w czasie pikniku na szpital dla trędowatych w Maranie, zbierając większe i mniejsze datki pieniężne. W sumie zgromadziliśmy 340 zł 27 gr, czyli około 80 euro. Te pieniądze trafią do Waszych misjonarzy i na pewno zostaną wykorzystane na Wasze potrzeby.
Nam, członkom Klubu 8 Wspaniałych, nieobcy jest los dzieci afrykańskich i tych zdrowych, i tych chorych. W ubiegłym roku szkolnym braliśmy udział w projekcie „S. O. S. dla Afryki” i problem ten zgłębialiśmy. Uczestniczyliśmy w lekcjach wychowawczych, lekcjach geografii, religii, języka polskiego, w czasie których poznawaliśmy nie tylko położenie Afryki i jej osobliwości, lecz także wzbogacaliśmy wiedzę o warunkach życia ludzi, a szczególnie Was, naszych rówieśników. Aby się wczuć w Waszą sytuację i móc zrozumieć Wasze problemy, pisaliśmy monologi afrykańskich dzieci. Zastanawialiśmy się też, jak można Wam pomóc. Temu celowi służył przygotowany przez nas spektakl Misja misjonarza na podstawie scenariusza opracowanego przez opiekunkę naszego klubu panią Marię Pałkus z wykorzystaniem wiadomości zawartych w książce Z Machowa na Madagaskar. Spektakl ten obejrzało ponad 200 uczniów tarnobrzeskich szkół, którzy także wzięli udział w spotkaniu z misjonarzem ks. Danielem Korycińskim i panem Piotrem Gawłem, przedstawicielem Polskiej Akcji humanitarnej, organizacji świeckiej wspierającej misje.
Co prawda kończy się właśnie rok szkolny i zaczynają wakacje, ale po dwumiesięcznej przerwie wrócimy do szkoły i nadal będziemy podejmować działania, których celem będzie pomoc Wam, naszym rówieśnikom z dalekiej Afryki, dalekiego Madagaskaru, dalekiej Marany. Życzymy Wam dużo radości i pozytywnego patrzenia w przyszłość, bo dobry Bóg nie opuszcza nikogo.

Członkowie Klubu 8 Wspaniałych
z Gimnazjum nr 1 im. St. Jachowicza
w Tarnobrzegu